لزوم مشارکت دستگاه ها برای ارتقا وضعیت حقوق کودک

به نقل از سایت اخبار  جوان و خانواده :    
 

به گزارش خبرگزاری مهر، معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در ارتباط مجازی در مراسم دوازدهمین مدرسه فصلی حقوق کودک ویژه استان مازندران، به موضوعاتی همچون بی توجهی به حقوق کودک در سطح بین المللی، کودکان کار، سوء استفاده از کودکان در فضای مجازی و آثار جنگ‌ها و درگیری‌های مسلحانه بر کودکان، اشاره کرد.

وی با بیان اقداماتی که توسط دولت جهت تحقق اهداف قانون اساسی و منشور حقوق شهروندی و قوانین جاری و کنوانسیون حقوق کودک صورت گرفته، به کاهش نرخ بازماندگی از تحصیل، توجه به مشکلات کودکان بازمانده از تحصیل در شرایط کرونا و تلاش های دولتی و مدنی برای تامین تبلت و تلفن های همراه اشاره کرد و گفت: آخرین اقدام در این زمینه کمپین حمایت بود که با همکاری وزارت آموزش و پرورش شکل گرفته است.

معاون رییس جمهور در ادامه از توجه به بحث مهارت های خوب زیستن در آموزش و پرورش که با همکاری این معاونت ریاست جمهوری در ۱۲ محور اجرایی می شود، سخن گفت و افزود: توجه به مهارت های ارتباطی، گفتگوی ملی خانواده و گفتگوی بین نسلی از جمله دیگر اقدامات معاونت بوده و در پادکست های رادیو نسل به شکل خاص بر ضرورت بازنگری در روش های گفتگوی بین نسلی پرداخته ایم.

ابتکار تصریح کرد: یکی از دستاوردهای مهم کشور خدمات اورژانس اجتماعی است و در حال حاضر ۳۶۰ مرکز اورژانس اجتماعی و ۶۲۵ پایگاه خدمات اجتماعی در کشور فعال هستند.

وی اظهار داشت: خوشبختانه در کشور ما قانون حمایت از اطفال و نوجوانان در سال جاری ابلاغ شده که این قانون تقسیم کار دولتی و همکاری های بخش های مختلف اجرایی را امکان پذیر کرده است.

معاون رییس جمهور با اشاره به اینکه لایحه حفظ کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت اخیراً از طرف رئیس جمهور برای تشریفات قانونی به مجلس ارسال شده، گفت: منتظر اقدام سریع مجلس در این زمینه هستیم.

ابتکار در پایان بر ضرورت مشارکت دستگاهی و جامعه مدنی جهت ارتقاء وضعیت حقوق کودک تاکید کرد و گفت: دفاع از حقوق کودک و هر اقدامی که امروز برای کودکان انجام دهیم، سرمایه گذاری برای آینده و فردای روشن این سرزمین است.

92
0 0